Zamorenie PCB látkami sa týka celého Zemplína

Región Zemplína vrátane Michaloviec je najviac zamoreným územím toxickými a rakovinovými PCB látkami na svete. Obyvatelia Zemplína doplácajú na nebezpečnú výrobu v Chemku Strážske svojim zdravím. Roky čakáme na odstránenie uskladneného nebezpečného odpadu. Minulý týždeň bola vyhlásená krízová mimoriadna situácia, verejne to predtým deklarovala ministerka vnútra D. Saková. Tá sa však netýka odkaliska v Poši!?! Dočkáme sa konečne po 35tich rokoch zneškodnenia tejto katastrofy?

Keďže v minulosti neboli úspešné ani petície organizované dotknutými obcami, ktoré slovenské orgány ako keby odignorovali a v súčasnosti túto tému mnohí len komentujú a píšu o nej, rozhodol som sa aj niečo urobiť a cestu vidím práve v tlaku zo strany EÚ, resp. Európskej komisie.Ako poslanec Košického samosprávneho kraja som podal 12. 1. 2020 v súvislosti s nezneškodnením PCB látok v Strážskom oficiálnu sťažnosť Európskej komisii voči porušovaniu európskeho práva zo strany ministerstva životného prostredia SR. Slovenská republika je totiž viazaná právom EÚ na základe ktorého mala prebehnúť dekontaminácia, resp. zneškodnenie použitých PCB látok do konca roku 2010. Hovorí o tom Smernica Rady 96/59/ES zo 16. septembra 1996 o zneškodnení polychlórovaných bifenylov a polychlórovaných terfenylov (PCB/PCT) a tiež Nariadenie (ES) č. 850/2004 Európskeho parlamentu a Rady z 29. apríla 2004 o perzistentných organických znečisťujúcich látkach, ktoré boli vypracované na základe Štokholmského dohovoru o perzistentných organických látkach.

Sme v roku 2020 a stále hovoríme len o vyhlásení mimoriadnej situácie, avšak každý jeden stratený deň znamená vysokú daň na zdraví obyvateľov regiónu Zemplína. Primárka na oddelení pediatrie v Michalovskej nemocnici Dana Jurečková, ktorá sa venuje už 18 rokov monitoringu narodených detí v regióne, kde skúmajú aj prítomnosť PCB látok v krvi detí v jednej z reportáží nedávno uviedla, že infekcie dýchacích ciest, alergické ochorenia, poruchy sluchu, nedostatočný vývoj zubov a včasnejší nástup obezity sú tiež dôsledkami vplyvu PCB látok v organizme. Podľa jej slov sú namerané zvýšené hodnoty u tretiny detí, dokonca v niektorých parametroch až v polovici prípadov. Svetlo sveta v týchto dňoch uzreli aj závery odborníkov, ktoré potvrdili, že škodlivé látky sa šíria aj vzduchom a majú karcinogénne účinky.

Je na čase túto doslova katastrofu konečne vyriešiť, pre nás Michalovčanov a Zemplínčanov to musí byť priorita a bokom musia ísť náklady, politika, jednoducho všetko, pretože tu ide o to najcennejšie, o naše zdravie.

Milan Kaplan

One thought on “Zamorenie PCB látkami sa týka celého Zemplína

 • 29. januára 2020 at 14:50
  Permalink

  Mimoriadna situacia v januari 2020?? To naozaj? Mimoriadna situacia je tu uz minimalne 2 desatrocia! Na mieste je vsak otazka, ako sa k tomu opat postavia predstavitelia statnej spravy a samospravy… Realne rokovania ohladom projektu likvidacie PCB latok v okoli Strazskeho boli zacate uz v roku 2004, aj skor. Bol vypracovany realny projekt s vycislenymi nakladmi, ktory mal byt spolufinancovany zo zdrojov UNDP (United Nations Development Program) a na rokovania smerujuce k spusteniu tohto projektu boli prizvane skusene spolocnosti disponujuce technologiami a absolvovanymi podobnymi projektami vo svete a predstavitelia dotknutych samosprav i statnej spravy. Ale nakolko to boli „fundovani odbornici“ s chutou mudrovat a hladat „najspravnejsie riesenia“ (lebo tych rieseni a kompetentnych firiem bolo nepreberne mnozstvo!?) a natahovali to donekonecna, az na tom tieto rokovania stroskotali, pretoze ziadna nadnarodna firma nebude planovat a drzat svoje zdroje a cakat, kym sa niekto spamata, prestane mudrovat a zacne realne konat… Treba sa opytat kompetentnych, co za nezmysly navymyslali do projektu, aby nemohol byt schvaleny a spusteny! Vtedajsie vycislene naklady na likvidaciu predstavovali max. 21mil. $ (v roku 2004), dnes by to predstavovalo uz mozno 40mil.$. Kolko to bude este trvat? A kolko to bude stat??? Kolko penazi stoja nase zivoty a ochrana nasho zivotneho prostredia pre nas a pre buduce generacie?? Ako dlho budu trvat rokovania pre dalsi projekt? A co vsetko bude zasa navyhovujuce, nedostacujuce…????? Projektova zostava z roku 2004: Project manager: Mgr. Róbert Chriašteľ
  Technical advisors: Ing. Katarína Magulová
  PaedDr. Martin Murín
  RNDr. Juraj Gavora
  Project assistant : Ing. Zuzana Táncošová ???

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *