Michalovce potrebujú reguláciu hazardu

Slovo hazard má viac významov. Môže to byť napríklad riskantná činnosť, náhoda, hra o peniaze a iné. Slovo hazard sa vyvíjalo po tisícročia a u odbornej verejnosti sa predpokladá že pochádza buď z arabského jazyka (al zahr – kocky), alebo zo španielčiny (azar – hra náhody). To, že sa hazardu v Michalovciach darí však určite dielom náhody nie je. Kým prvý hrací automat bol postavený v roku 1895 a odvtedy sa hazard a jeho vplyv len rozširoval, tak v súčasnosti následky jeho vývoja znamenajú, že je nutné ho aj v Michalovciach výrazne regulovať. Povedzme si teda prečo.

V súčasnosti je na Slovensku 50 obcí, kde platí zákaz hazardu. Slováci ročne investujú do všetkých foriem hier a hazardu približne 2,52 miliardy eur, čo je približne 500 eur na 1 obyvateľa. Určite ste zaznamenali, že v niekoľkých mestách na Slovensku boli spustené petície za absolútny zákaz hazardu, alebo boli vyvinuté iniciatívy na jeho reguláciu (napr. Bratislava, Trnava, Prešov, B. Bystrica, Stará Ľubovňa a iné.) Z môjho pohľadu je až šokujúcim zistením fakt, že v mnohých z týchto miest nebol štatisticky počet hracích automatov a výherných prístrojov s ohľadom na veľkosť mesta tak alarmujúci, ako je tomu v Michalovciach. Na základe informácií z finančného riaditeľstva SR, ktorému som adresoval žiadosť o sprístupnenie informácií vyplýva, že na území mesta Michalovce sa nachádza spolu 501 výherných prístrojov, videohier a elektromechanických ruliet. Ak to porovnáme s mestami, kde bola téma regulácie hazardu otvorená, tak v porovnaní s Bratislavou, ktorá oficiálne evidovala v minulom roku 451 takýchto zariadení (nerátajú sa kasína) je to abnormálne vysoké číslo. V krajskom meste Prešov ich v roku 2016 bolo 548, pričom Prešov má viac ako dvojnásobný počet obyvateľov v porovnaní s Michalovcami. V priloženej tabuľke môžete vidieť aj porovnanie s krajskými mestami Trnava a B. Bystrica v ktorých téma regulácie hazardu taktiež rezonovala, no počtom výherných prístrojov ich Michalovce predčili.

Zo štatistiky je zrejmé, že téma regulácie hazardu sa riešila v mestách, kde situácia ohľadom ich počtu nie je tak alarmujúca ako práve v Michalovciach. Samotný počet výherných prístrojov však nie je jediným ukazovateľom, ktorý potvrdzuje doslova premnoženie tohto druhu podnikania v Michalovciach. Podľa údajov mestského úradu v Michalovciach, konkrétne odboru výstavby a životného prostredia, mesto Michalovce eviduje na svojom území 43 prevádzok, ktoré prevádzkujú výherné hracie prístroje, video terminály, elektromechanické rulety či stávkové terminály. Ak to porovnáme napr. s počtom lekární a výdajní zdravotníckych potrieb, ktoré eviduje Košický samosprávny kraj na území celého okresu, nielen mesta Michalovce, tak zistíme, že takýchto prevádzok je v okrese 44. V Michalovciach sú tak možnosti gamblingu vyššie ako možnosť zaobstarať si potrebný liek či zdravotnú pomôcku.

Je úlohou mesta, aby si určilo priority v zmysle akú spoločnosť chce kreovať a vychovávať. Hazard v Michalovciach má aj podľa týchto faktov na ružiach ustlané. Mojou víziou je zásadným spôsobom regulovať hazard v Michalovciach bez ohľadu na to, z akej pozície budem mať možnosť túto problematiku ovplyvniť a to v zmysle výstižného citátu Shirley Williamsovej:

Hazard je vo všetkom, čo človek robí, ale najväčší hazard je nerobiť nič.“

Milan Kaplan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *