Menu Zavrieť

Ľadová plocha v centre mesta zatiaľ nebude

Na poslednom zastupiteľstve bola jedným z bodov programu aj zmena rozpočtu, ktorá sa týkala najmä štatútu mesta športu. Okrem zvýšených dotácií pre športové kluby, či nákupu videorozhodcu na zimný štadión sa zásadným spôsobom navýšila aj suma na propagáciu toho, že Michalovce sú európskym mestom športu a to presne o 93 300,- Eur. Celková výška určená na propagáciu mesta športu a samotného mesta Michalovce sa vyšplhala na neuveriteľných 259 269,- Eur. Pre náš poslanecký klub je takáto suma neprimeraná a podľa nášho názoru nemá žiaden významný prínos pre Michalovčanov, ktorí by zaiste oveľa viac ocenili investície do verejných športovísk a ihrísk na jednotlivých sídliskách. Keďže sme toho názoru, že štatút mesta športu by mal mať širší záber ako len na profesionálny šport, chceli sme prísť s doplňujúcim opatrením, ktoré by širokej verejnosti ponúklo možnosť aktívneho rekreačného zážitku a zároveň by toto opatrenie bolo samo o sebe výraznou propagáciou pre mesto v zmysle, že šport je v našom meste naozaj pre všetkých. Za náš poslanecký klub pripravil tento návrh Radovan Geci, ktorý navrhol inštaláciu mobilnej ľadovej plochy do centra mesta v zimných mesiacoch, pričom financie na tento projekt by sa vzali práve z premrštenej sumy na propagáciu, čo by činilo 35 000,- Eur. Ľadová plocha v centre mesta by bola dôstojným zakončením roka, ktorý bol venovaný športu a navyše by prilákala do centra mesta v krásnom vianočnom období množstvo rodín s deťmi. Bohužiaľ náš návrh sa stretol s nepochopením poslancov z klubu Smer-SD, ktorých na naše prekvapenie podporil aj najmladší poslanec za SNS M. Čornej. Propagácia a politický marketing je bohužiaľ pre týchto poslancov dôležitejší ako akékoľvek opatrenie, ktoré by reálne Michalovčania pocítili. Samozrejme propagačné materiály a rôzne darčeky pre športovcov majú svoje opodstatnenie, avšak v zdravej miere a nie na úkor dôležitejších vecí.

Konštrukcia pre umelú ľadovú plochu, ktorú sme navrhovali by bola zhotovená s aktívnym chladením. Počet dní, počas ktorých ju môžu korčuliari využívať, závisí najmä od počasia. Zariadenie na výrobu nového ľadu je účinné pri teplote do plus 3°C. Až keď je ľad hotový v hrúbke asi 10 cm, je možné ho využívať na korčuľovanie pri teplote vzduchu 6-7°C. Za priaznivých klimatických podmienok trvá zhotovenie ľadu asi týždeň. Od počasia závisí aj ukončenie prevádzky ľadovej plochy. Zvyčajne to býva na prelome februára a marca. Príklad z Piešťan, počas predposlednej, mimoriadne teplej zimy, sa mohli ľudia na ľadovej ploche v Piešťanoch korčuľovať 61 dní.

Napriek tomu, že množstvo našich návrhov si nedokáže nájsť cestu k občanom kvôli pevnému múru klubu Smer-SD a SNS, budeme aj naďalej prichádzať s nápadmi a riešeniami, ktoré budú v prospech Michalovčanov. Opozícia tu nie je len kvôli kontrole a kritike, chceme inšpirovať, nútiť vládnucich v meste byť lepšími a v neposlednom rade byť predĺženou rukou občana v meste.

Milan Kaplan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *